W Środę Popielcową warto się zastanowić nad słowami Jezusa: Nie troszczcie się zbytnio…

Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu – czas rozważania Tajemnicy Męki i Śmierci Chrystusa. W tym dniu wierni przyjmują na swoje głowy popiół – znak podjęcia wielkopostnej pokuty i nawrócenia.

Nie inaczej było również w naszej parafii. Na każdej z Mszy świętych – odprawiający je kapłani święcili przygotowany popiół, którym później zostały posypane głowy naszych parafian. Kapłan posypując głowę popiołem mówił: „Pamiętaj człowieku, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”.

(…) Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i mamonie. Dlatego powiadam wam: Nie troszczcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać(…).

To słowa Ewangelii, szzegónie aktualne na początku rozpoczynającego się Wielkiego Postu. Nie unikniemy trosk, które towarzyszą naszej egzystenji,   jak choćby troska  o zdrowie. To nawet koneczność: Ojcowie Kościoła bowiem uczą, aby mogła egzystować dusza potzrebne jest zdrowe ciało. No tak, ale jesli całą uwagę skupimy na tym jednym, tracimy z oczu to co najwazniejsze. Trzeba odkryć głeboki sens życia aby pokładać nadzieję w tym co najważniejsze nie zaniedbując tego co konieczne. Taki duchowy reset jest nam wszystkim potrzrebny, pamietajmy: „prochem jesteś i w proch się obrócisz” a zatem nie troczcie się zbytnio….  x.j.r.