OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 16 NIEDZIELA ZWYKŁA 23 VII 2017

1. Trwa pełnia lata, wakacji, urlopów. Bywa, że zapatrzeni w siebie nie dostrzegamy tych, którzy pozostali na uboczu, którzy może w szczególny sposób potrzebują naszej pomocy. Chciejmy pamiętać, że ten szczególny czas jest także dobrą okazją do podjęcia czynów pokutnych jak choćby pielgrzymki.

2. Dzisiejsza niedziela przykrywa przypadające 23 lipca święto św. Brygidy (ok. 1302-1373), patronki Europy. Warto spojrzeć na jej piękne życie (żony, matki, a potem zakonnicy). Jest ono świadectwem, że każdy stan może być przestrzenią spotkania z Panem Bogiem. Wpatrując się w tę szlachetną postać, widzimy, że los każdego człowieka, także współczesnego, jest drogą szukania Pana Boga albo raczej drogą, na której jesteśmy przez Niego odnajdywani. Uznając aktualność jej przykładu, papież św. Jan Paweł II w 1999 roku ogłosił Brygidę współpatronką Europy. Jak ona trwajmy w Tym, który nas tak umiłował.

3. W najbliższy wtorek, 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Został powołany jako jeden z pierwszych uczniów Pana Jezusa wraz ze swoim bratem Janem, stąd Jakub Starszy albo Większy. Spośród Apostołów jest pierwszym, a po Szczepanie drugim męczennikiem Kościoła. Już w 44 roku na rozkaz Heroda został ścięty mieczem (Dz. 12,1-2).

4. Pod tą samą datą czcimy też św. Krzysztofa, męczennika z połowy III wieku, patrona kierowców i podróżujących, orędownika w śmiertelnych niebezpieczeństwach. Może warto pamiętać o nim podczas wakacyjnych wojaży, prosić go o opiekę, aby szczęśliwie i cało powrócić do domu. Z racji wspomnienia tego świętego, mimo wakacji, pobłogosławimy nasze pojazdy mechaniczne i będziemy modlili się o roztropne ich wykorzystywanie. Niech ta modlitwa nie ogranicza się do jednego dnia w roku. Niech nam nigdy nie zabraknie rozsądku i wyobraźni na drodze. Błogosławieństwo kierowców, samochodów i innych pojazdów w naszej parafii będzie miało miejsce w przyszłą niedzielę 30 lipca przy dolnym parkingu.

5. W środę, 26 lipca, w liturgii wspominamy św. Joachima i św. Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W dzisiejszych trudnych czasach pomniejszania roli rodziny warto zwrócić się w modlitwie do tych świętych małżonków, prosząc o pomoc w budowaniu silnej Bogiem polskiej rodziny. Módlmy się też za naszych rodziców i dziadków ? tych żyjących i tych powołanych już do wieczności. Po Mszy św. wieczornej Nowenna do Matki Bożej NP.

6. We czwartek całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Wszystkim gościom i parafianom życzymy błogosławionego tygodnia a przebywającym na urlopach i wakacjach dobrego odpoczynku.

7. W minionym tygodniu odeszli do wieczności :+ Łukasz Leśnyczyk, +Janina Mitana.

Ks. Jerzy Raźny, proboszcz

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

• 24 VII ? św. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego, która po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek

• 26 VII ? św. Joachim i św. Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny (wspomnienie obowiązkowe, zob. wyżej);

• 29 VII ? św. Marta, siostra Łazarza i Marii (wspomnienie obowiązkowe).