OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE 19 NIEDZIELA ZWYKŁA

12 VIII 2018

 1. Pan Jezus dzisiaj mówi o sobie: Ja jestem chlebem żywym. Podczas każdej Mszy Świętej odkrywamy na nowo tę prawdę. Nie chodzi tylko o uznanie cudownej obecności Ciała Chrystusa w konsekrowanym chlebie, ale także o to, by tym chlebem karmić się na co dzień, bo „kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki”.

 1. Jutro 13 sierpnia przypada święto Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej. Zapraszamy na nabożeństwo fatimskie, które rozpocznie się Mszą św. o godz.19.00. Na zakończenie procesja różańcowa wokół Rynku. Do asysty zapraszamy mieszkańców Łostówki i Straż Pożarną. Serdecznie witamy pielgrzymów na Jasną Górę z Ks. Tomaszem na czele. Dziękujemy za podjęty trud i wysiłek, pamięć w modlitwie. Niech Pan Bóg wynagrodzi każde dobro a Matka Boża wspiera swoim wstawiennictwem. Dzisiaj Rada Parafialna przyjmuje ofiary na pokrycie kosztów remontu naszego kościoła. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom.
 1. W najbliższą środę, 15 sierpnia, będziemy obchodzić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ta proklamacja dogmatu była przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. W Polsce ta uroczystość znana jest i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej, do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną tu pobłogosławione, będziemy dziękować Stwórcy za wszelkie otrzymane dary a wśród nich Najpiękniejszy Owoc Ziemi Niepokalaną Dziewicę Maryję, Matkę Bożą. Także 15 sierpnia wspominamy rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku – „cudu nad Wisłą” – i modlimy się za polskich żołnierzy w dniu ich święta.
 1. W najbliższy wtorek(14 VIII) w liturgii wspominamy kapłana i męczennika, franciszkanina, św. Maksymiliana Marię Kolbego (1894-1941). W okresie międzywojennym przebywał dwukrotnie w Mszanie Dolnej. Oddał życie w Oświęcimiu za współwięźnia, Franciszka Gajowniczka. W tym tygodniu(17 VIII) przypada 76 rocznica męczeńskiej śmierci Ks. Józefa Stabrawy, tutejszego proboszcza w latach 1917-1942, więźnia obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Dachau. W piątek 17 VIII przypada święto św. Jacka, patrona naszej archidiecezji.
 1. Maryi Wniebowziętej polecamy jubilatów , solenizantów i solenizantki całego. W czwartek zapraszamy na całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu.
 1. W minionym tygodniu pożegnaliśmy +Stefana Chorągwickiego
  i + Józefę Czubak.

 

              OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE  18  NIEDZIELA ZWYKŁA

5 SIERPNIA 2018 

 1. Dziś pierwsza niedziela miesiąca, krótka adoracja Najświętszego Sakramentu, zmiana tajemnic Żywego Różańca. Jutro przypada Święto Przemienienia Pańskiego. Wydarzenie to było umocnieniem wiary Apostołów przed męką Pana Jezusa. Jest ono również zaproszeniem do prowadzenia intensywnego życia wewnętrznego, poznawania Pana Boga na drodze sakramentów i modlitwy. Warto o tym pamiętać także w czasie wakacji i urlopów gdy mamy więcej wolnego czasu by ofiarować go także Panu Bogu.
 2. W najbliższą czwartek, 9 sierpnia, oddamy cześć św. Teresie Benedykcie od Krzyża, dziewicy i męczennicy – Edycie Stein. Urodziła się we Wrocławiu, w rodzinie żydowskiej. Studiowała filozofię we Fryburgu. Zapatrzona w św. Teresę z Ávili, mimo protestów rodziny, przyjęła chrzest. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam została aresztowana, a następnie wywieziona do obozu w Oświęcimiu, gdzie zginęła 9 sierpnia 1942 roku. Kanonizował ją św. Jan Paweł II w 1998 roku, a rok później ogłosił współpatronką Europy, podkreślając, że jej wyjątkowe życie i ofiara, jaką złożyła dla Chrystusa, są zadatkiem prawdziwie braterskiego społeczeństwa, niezależnie od różnic narodowych, kulturowych i religijnych.
 1. Przyszła niedziela będzie drugą niedzielą sierpnia. Rada Parafialna będzie przyjmować ofiary na dalsze prace remontowe naszego kościoła. Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom!
 1. We czwartek całodzienna adoracja Najświętszego sakramentu. Codziennie łączymy się duchowo z pielgrzymami zdążającymi na Jasną Górę. Po zakończeniu wieczornych Mszy św. Apel Jasnogórski. Osoby, które pragną powitać pielgrzymów na Jasnej Górze mogą udać się autokarem w sobotę 11 sierpnia. Wyjazd z dolnego parkingu o godz.11.30 Koszt 35 zł. Zapisy po Mszach św. w zakrystii. Wszystkim Jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia, zmarłych polecamy Bożemu Miłosierdziu. Serdecznie witamy w naszej wspólnocie ks. Dawida Kunę, który przez najbliższy tydzień będzie przebywał w naszej parafii służąc pomocą duszpasterską.
 2. W minionym tygodniu pożegnaliśmy +Michała Aksamita, +Tadeusza Chorągwickiego.

 

Intencje Apostolstwa na miesiąc sierpień:

Powszechna : Aby społeczeństwa chroniły rodziny jako skarb ludzkości.

Parafialna: Aby w naszych rodzinach doceniana była wartość świadectwa wiary dawana dzieciom i młodzieży przez rodziców i bliskich. 

 

W tym tygodniu patronują nam (oprócz wyżej wymienionych):

 • 8 VIII – św. Dominik (ok. 1170-1221), prezbiter, założyciel Zakonu Kaznodziejskiego – dominikanów, który do dziś szerzy Ewangelię przez głoszenie słowa i świadectwo życia (wspomnienie obowiązkowe);
 • 10 VIII św. Wawrzyniec, diakon i męczennik.
 • 11 VIII – św. Klara (1194-1253), dziewica; idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia klaryskami.

 

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XVII NIEDZIELA ZWYKŁA 29 VII 2018

 

 1. Dzisiaj kończy się Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem Z mocą Ducha Świętego niesiemy Chrystusa. Na zakończenie Mszy św. błogosławieństwo kierowców i poświęcenie pojazdów przy wyjeździe z dolnego parkingu. Ofiary składane przy tej okazji zostaną przeznaczone na środki transportu dla polskich misjonarzy. Dla parkujących wokół Rynku będzie otwarty przejazd na dolny parking przy Domu Parafialnym.

 

 1. Wraz z początkiem obecnego tygodnia rozpoczniemy sierpień. W tym miesiącu pielgrzymi zdążają na Jasną Górę. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podejmują trud wyjścia na pątnicze szlaki. Pielgrzymka z naszego kościoła wyruszy w najbliższą sobotę po Mszy św. o godz.8.00. Zapisy w Domu Parafialnym dzisiaj od 8:00- 12.00 i od 15.00 – 20:00, oraz przez cały następny tydzień od 18:30 – 20:00. Spotkanie przed pielgrzymkowe we środę o godz.20.00. Od najbliższej soboty będziemy się łączyć duchowo z pielgrzymami w czasie wieczornych Mszy św. odmawiając na zakończenie Apel Jasnogórski.

 

 1. W miesiącu sierpniu włączmy się też w wielką modlitwę o trzeźwość naszego narodu. Może dla wyrwania z nałogu pijaństwa czy narkomanii kogoś bliskiego warto ofiarować Panu Bogu czasową lub całkowitą abstynencję.

 

 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. We czwartek całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. W piątek możliwość spowiedzi od godz.6.00 i 17.00. W sobotę odwiedziny chorych w domach od godz.8.00.

 

 1. W kalendarzu liturgicznym wspominamy:
 • w środę – Św. Alofonsa Marii Liguoriego, biskupa i doktora kościoła
 • w czwartek – przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią św. Franciszka z Asyżu.
 • w sobotę – Św. Jana Marii Vianneya, prezbitera

 

 1. W przyszłą niedzielę, 5 sierpnia, Zmiana Tajemnic Żywego Różańca i krótka adoracja Najświętszego Sakramentu na zakończenie Mszy św. W tym dniu Ks. Jan Zając zaprasza na Śnieżnicę na odpust na godzinę 12:00 ku czci Matki Bożej Śnieżnej.

 

 1. W minionym tygodniu pożegnaliśmy +Jerzego Stachurę i + Bronisławę Kuczaj. Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie…

 

 1. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy najlepsze życzenia. Pozdrawiamy wszystkich gości i przebywających na urlopach i wakacjach w naszej parafii.