Parafia pw. św. Michała Archanioła
w Mszanie Dolnej

Ogłoszenia parafialne

Aktualne ogłoszenia

Intencje mszalne

Najnowsze intencje

Cmentarz

Wyszukiwarka grobów i zmarłych

Dla firm

Złożenie ofert na wykonanie prac remontowych w kościele

Wydarzenia z Archidiecezji Krakowskiej

Liturgia

Aktualności

Wiadomości

Orszak Trzech Króli
04/01

zamyślenia rekolekcyjne 20-23 grudnia 2024
07/12

Porządek nabożeństw i Mszy świętych 1 i 2 listopada
26/10

PIESZA PIELGRZYMKA DO LIMANOWEJ
05/10

Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej
29/08

Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
01/08

Zapisy w Domu Parafialnym 28 lipca w godzinach od 8:00 do 16:00 oraz od 31 lipca do 3 sierpnia od 19:00 do 20:30.

Spotkanie przed pielgrzymkowe dla osób wyruszających pierwszy raz w środę, 31 lipca o godz. 20:00 w Domu Parafialnym.

Beatyfikacja sł. bożego ks. Michała Rapacza
13/06

 

W sobotę, 15 czerwca o 11.00, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, odbędzie się Msza św. na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, podczas której zostanie beatyfikowany Sługa Boży ks. Michał Rapacz. 

 

ŻYCIORYS SŁUGI BOŻEGO KSIĘDZA MICHAŁA RAPACZA

Czcigodny Sługa Boży Ksiądz Michał Rapacz przyszedł na świat 16 września 1904 roku we wsi Tenczyn, parafia Lubień k. Myślenic w religijnej rodzinie chłopskiej jako czwarte dziecko Jana i Marianny Rapaczów. Rodzice przyszłego kandydata na ołtarze prowadzali gospodarstwo i uprawiali ziemię. Do szkoły elementarnej uczęszczał w rodzinnej miejscowości, a następnie do gimnazjum w Myślenicach. W 1926 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, stając się studentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. 1 lutego 1931 roku  w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie z rąk z rąk księcia kard. Adama Stefana Sapiehy .Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płokach, gdzie był wikariuszem. Posługiwał tam dwa lata. Następnie rozpoczął pracę jako wikariusz w Rajczy na Żywiecczyźnie. W 1937 roku wrócił do Płok jako administrator tej parafii. Pracował pełen gorliwości i zapału duszpasterskiego. Zwłaszcza interesowała go praca z młodzieżą.

Był kapłanem pełnym gorliwości, człowiekiem modlitwy, z odwagą upominający się o prawdę. Pomagał materialnie i duchowo biednym, cierpiącym, doświadczonym przez okupację hitlerowską (1939-1945). Po zakończeniu II wojny światowej Jego praca nie podobała się komunistom. Chodziło głównie o pracę z młodzieżą, która go lubiła i której poświęcał wiele czasu. Nie podobało się także odważne upominanie się o miejsce Boga i Kościoła w życiu społecznym.

Związek emocjonalny z parafianami i gorliwość duszpasterska płoczczańskiego proboszcza potwierdza prowadzony przez Niego Liber animarum – Księga dusz. Był to zeszyt w którym każda rodzina miała swoją kartę. Byli tam umieszczeni zarówno katolicy, a także rodziny innego wyznania (świadkowie Jehowy), a także deklarujący niewiarę. Codziennie w nocy szedł do Kościoła i przed Najświętszym sakramentem polecał pojedynczo każdą rodzinę. Modlitwę za konkretną rodzinę kończył najczęściej odprawiając Drogę Krzyżową.

Kilkakrotnie ostrzegany, że został wydany na Niego wyrok śmierci postanowił trwać do końca na swoim duszpasterskim posterunku. Informującemu go o zagrożeniu odpowiedział: Jestem gotów dać życie za moje owceNocą z 11 na 12 maja 1946 roku grupa bojówkarzy komunistycznych wykonała wyrok śmierci. Jego ostanie słowa, które wypowiedział wyprowadzany z domu–plebani do pobliskiego lasu, a które słyszeli domownicy to: Ojcze, bądź Twoja wola. Ciało Księdza Rapacza odnalazł Augustyn, młody pasterz. Niedługo później funkcjonariusze milicji pojawili się na miejscu wraz z prokuratorem i rozpoczęło się śledztwo. W toku postępowania nie udało się jednak ustalić, kto odpowiada za zamordowanie Księdza Michała Rapacza.

16 maja 1946 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe, a ciało zamordowanego kapłana  spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialny w Lubniu. 29 października 1980 roku doczesne szczątki Księdza Rapacza zostały ekshumowane, a 2 listopada przeniesione i złożone w przygotowanym grobie na zewnątrz, z tyłu kościoła parafialnego w Płokach, gdzie spoczywały  aż do dnia rekognicji kanonicznej, poprzedzającej beatyfikację męczennika.

petycja
18/05

Ministerstwo Edukacji planuje wprowadzenie do szkół od września 2025 r., nowego obowiązkowego przedmiotu, który będzie deprawacyjną edukacją seksualną - dla zmylenia pod nazwą edukacji zdrowotnej. Przeszkadza w tym nauka religii w szkole, dlatego dąży się wszelkimi sposobami do jej usunięcia. Rodzice w trosce o własne dzieci, mając zagwarantowane konstytucyje prawo do wychowania i kształcenia dzieci zgodnie ze swoim sumieniem, powinni wysyłać sprzeciw wobec usiłowania wprowadzenia nowego przedmiotu i usunięcia religii ze szkół. Mogą podpisywać petycje (druki są wystawione na stoliku z prasą) i wysyłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru do Ministerstwa Edukacji.

 

Na stronie proelio.pl jest też do podpisania petycja ,,Nie dla deprawacji seksualnej w szkole. Link poniżej.

 

https://proelio.pl/component/onispetitions/petitions/viewpetition/56-nie-dla-deprawacji-seksualnej-w-szkolach

Rekolekcje - Oddanie 33
09/04

 

LINK DO REKOLEKCJI:

https://oddanie33.pl/33dni

 

Zapraszamy do wzięcia udziału w 33-dniowych indywidualnych rekolekcjach DO JEZUSA PRZEZ MARYJĘ tzw. ODDANIE 33.

Jest to akt poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi w jedności z Sercem Jezusa. Duchowość całkowitego oddania się Matce Bożej to sprawdzona i pewna droga duchowa oparta na  Traktacie o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny św. Ludwika de Montfort . Jej celem jest zjednoczenie nas z Jezusem poprzez doskonałą realizację łaski i wypełnienie zobowiązań przymierza Chrztu Świętego.

 

Rekolekcje rozpoczynają się w parafii św. Michała Archanioła 10. 04. 2024 r. po wieczornej Mszy św. i potrwają do 13. 05. 2024 r. Zakończone zostaną aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi w jedności z Sercem Jezusa.

 

Jak można wziąć udział w rekolekcjach?

Rekolekcje mają charakter indywidualny. Możemy skorzystać z kilku sposobów przeżywania Oddania 33:

  1. Na stronie parafii od 10 kwietnia udostępniany będzie link z treścią medytacji. Można ją odsłuchać lub przeczytać w domu.
  2. Każdego dnia po wieczornej Mszy św. będzie także odtwarzana w kościele parafialnym medytacja dla uczestników rekolekcji.
  3. Treści rozważań znajdują się także w książce „Oddanie 33”, którą można zakupić sobie indywidualnie. Dostępna będzie w sklepie ,,Michael” z artykułami religijnymi przy kościele.

Zachęcamy do zapisania się w zakrystii na listę chętnych do podjęcia się aktu zawierzenia.

 

Dlaczego warto wziąć udział w ODDANIU 33?

 

Przez te rekolekcje:

  • bliżej poznamy i bardziej pokochamy Maryję
  • dowiemy się, czym jest oddanie się Matce Bożej, zrozumiemy dlaczego jest ono tak ważne oraz przygotujemy się duchowo do aktu oddania się

To będzie początek nowego życia.

  • zaczniemy uczestniczyć w zwycięstwie nad złem, które Bóg obiecał Maryi oraz Jej potomstwu.

Oddając się Maryi - pozwolimy, aby mogła nas w sposób nieograniczony kochać, wspierać oraz chronić. 

  • staniemy się w rękach Jezusa i Maryi  narzędziem ratowania dusz Twoich braci i sióstr
  • poznamy tajemnicę Fatimy, tajemnicę dziecięctwa duchowego oraz tajemnicę świętych
  • wejdziemy w doświadczenie bezwarunkowej miłości oraz wielkiego poczucia bezpieczeństwa, które staje się udziałem każdego, kto zaufa do końca Maryi
  • uwolnimy się od lęku
  • doświadczymy łask, o których będziemy wiedzieć tylko my i Bóg

To będzie osobista historia wielkich rzeczy, które uczyni nam Wszechmocny. To jest droga PEŁNA ŁASKI.

peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów
02/04

 

Program Peregrynacji Relikwii Bł. Rodziny Ulmów

W Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej w Myślenicach

7/8  kwietnia 2024r.

 

Dekanaty: Dobczyce, Mszana Dolna, Myślenice, Pcim, Sułkowice, Niegowić

Hasło Peregrynacji: „Otoczmy troską życie”

 

Niedziela, Święto  Bożego Miłosierdzia, 7 kwietnia

17:40 - modlitewne przygotowanie

18:00 - uroczyste wprowadzenie relikwii  pod przewodnictwem

Msza Święta - ks. bp Janusz Mastalski

20:00 - Wieczór Uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem

22:00 - 23:00 – indywidualna modlitwa przy relikwiach

 

Poniedziałek, Uroczystość Zwiastowania NMP, 8 kwietnia

Dzień Świętości Życia

6:00 - Godzinki ku czci NMP

6:30, 7:00, 7:30, 8:00 -  Msze Święte

9:00 -   Msza Święta z obrzędem duchowej adopcji dziecka poczętego

11:00 -  Msza Święta z obrzędem duchowej adopcji dziecka poczętego

              Uczestniczą  i prowadzą dekanaty (liturgia i homilia): Dobczyce, Mszana Dln.

                Zapraszamy szczególnie ludzi chorych i starszych - obrzęd sakramentu chorych

13:00 -  Msza Święta z obrzędem duchowej adopcji dziecka poczętego

              Uczestniczą  i prowadza dekanaty (liturgia i homilia):  Niegowić, Myślenice

15:00 -   Nabożeństwo – modlitwa o dobre wychowanie dzieci w rodzinach

                Obrzęd pożegnania relikwii i przekazania do Nowego Targu

              Prowadzi parafia Narodzenia NMP w Myślenicach

Linki

Ofiara na parafię

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia pw. św. Michała Archanioła, siedziba: 34-730 Mszana Dolna, Jana Pawła II nr 3.